REKUPERACJA – SKUTECZNE ODZYSKIWANIE CIEPŁA

NIŻSZE KOSZTY OGRZEWANIA

Rekuperacja

Wiele osób spotkało się wielokrotnie z tym terminem, jeszcze więcej słyszało o jego korzyściach, jednak nie wszyscy zdają sobie w pełni sprawę czym jest, jak działa oraz co tak właściwie zapewnia rekuperator – czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Istota

Najprościej ujmując, rekuperacja może zostać określona jako system odpowiadający za wymianę starego, zanieczyszczonego już powietrza w domu, na nowe, świeże. Warto tutaj wspomnieć o różnicy pomiędzy wentylacją mechaniczną a grawitacyjną – grawitacyjna pobiera powietrze z kominów, co często wiąże się z ochłodzeniem całego budynku, pozostawiając zanieczyszczenia i wilgoć wewnątrz. Za to wentylacja mechaniczna wykorzystuje dedykowane urządzenie, które odpowiada za właściwą cyrkulację powietrza, nie tracąc przy tym zawartej w nim energii termicznej.

Istotne jest również rozróżnienie klimatyzacji, ogrzewania oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła – nie są to terminy zamienne, choć część ich funkcji pokrywa się ze sobą. Wystarczy zapamiętać, że klimatyzacja chłodzi, a ogrzewanie, zgodnie ze swoją nazwą, grzeje. Rekuperacja odzyskuje ciepło z powietrza, jednak nie może zastąpić instalacji grzewczej – stanowi dla niej wsparcie, co może się przełożyć na niższe rachunki za ogrzewanie. Podobnie jest z klimatyzacją, wentylacja mechaniczna nie obniża temperatury w budynku bądź w pomieszczeniu równie wydajnie.

Budowa i działanie

Rekuperatory są nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, jednak zasada ich działania jest wbrew pozorom bardzo łatwa do wytłumaczenia oraz zrozumienia. System rekuperacji składa się z kilku podstawowych elementów: centrali wentylacyjnej, wymiennika, wentylatorów nawiewnych i wywiewnych, a także takich elementów, jak czujniki, filtry oraz, często jako dodatkowe wyposażenie, nagrzewnica elektryczna.

Powietrze jest pobierane z zewnątrz poprzez specjalny otwór w ścianie, a poprzez przewody wentylacyjne zostaje przekazane do centrali, czyli rekuperatora. W tym samym czasie, na tej samej zasadzie, powietrze znajdujące się w pomieszczeniach przedostaje się do tego samego urządzenia i zostaje przekazane do wymiennika. Powietrze wywiewne i nawiewne nie mieszają się w wymienniku – następuje wyłącznie połączenie ich największych atutów. Ze starego powietrza zostaje odzyskana energia termiczna, która trafia następnie do tego nowego. W tej postaci powietrze zostaje przekazane do pomieszczeń w budynku, działając przy tym sprawnie i cicho.

Korzyści

Najistotniejszą korzyścią z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła w swoim domu jest zadbanie o zdrowie mieszkańców. Rekuperacja zapewnia czyste powietrze, wolne od wilgoci i zanieczyszczeń – bez otwierania okna (które często jeszcze bardziej zanieczyszcza pomieszczenia). Przy tym pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, dzięki utrzymaniu stałej temperatury w budynku.