GRUNTOWE

WYMIENNIKI CIEPŁA

Poszukując urządzeń wspomagających wentylację budynku powinniśmy zwracać uwagę na trzy podstawowe aspekty:

  • skuteczność,
  • koszt
  • oraz wpływ na środowisko.

Warto również, aby służyły domostwu przez cały rok. Właśnie to wszystko zapewniają Gruntowe Wymienniki Ciepła (GWC), które po zamontowaniu w układzie wentylacyjnym wykorzystają energię zgromadzoną w ziemi, przetwarzając ją zgodnie z potrzebami mieszkańców.

Czym jest GWC?

Gruntowy Wymiennik Ciepła składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Instalacja zewnętrzna jest montowana bezpośrednio w ziemi, podczas gdy wewnętrzną umieszcza się przy wybranym urządzeniu wentylacyjnym (rekuperatorze). Ideą pracy gwc jest dostarczenie do rekuperatora powietrza chłodniejszego latem i cieplejszego zimą, niż wynosi temperatura powietrza zewnętrznego. Dzięki temu przez cały rok można cieszyć się komfortowymi warunkami, jednocześnie ponosząc niższe koszty za ogrzewanie pomieszczeń.

Rodzaje GWC

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów Gruntowych Wymienników Ciepła:

  • glikolowe- wykorzystują instalację złożoną z wężownicy o długości ok. 150-200 m zakopanej w ziemi na głębokości ok. 1,5m, w której płynie substancja znana jako glikol. Należą do najlepszych propozycji na rynku ze względu na bardzo niską awaryjność, wysoką wydajność oraz higieniczność.
  • płytowe – składają się z systemu płyt, które można zamontować nawet na bardzo płytkiej głębokości. Przydatne na terenach, gdzie występują wody gruntowe
  • rurowe- zgodnie ze swoją nazwą wykorzystywane zostają specjalistyczne rury wraz z dodatkowymi zabezpieczeniami
  • żwirowe – w tym wariancie stosowane są pojemniki, w których znajduje się płukany żwir, zatrzymujący znaczną ilość zanieczyszczeń

Zasada działania GWC

Zasada działania Gruntowych Wymienników Ciepła jest uzależniona od rodzaju, jaki zostanie wykorzystany. Tłumacząc na przykładzie modeli glikolowych: Glikol, który krąży w specjalnych, odpornych na uszkodzenia przewodach położonych w gruncie, pracuje w obiegu zamkniętym. Na głębokości poniżej 1,5m – niezależnie od pory roku – panuje stała temperatura około +8 st. Energia pozyskana z gruntu za pomocą modułu GWC przekazywana jest do powietrza wtłaczanego do pomieszczeń zanim jeszcze trafi ono do rekuperatora.

Gruntowy wymiennik ciepła dla Twojego domu

ZDROWY MIKROKLIMAT W DOMU

BEZ WZGLĘDU NA PORĘ ROKU

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest uzupełnieniem rekuperacji.  W okresie letnim GWC schładza o kilka stopni powietrze wprowadzane do rekuperatora z zewnątrz, natomiast w okresie zimowym powietrze to jest wstępnie ogrzewane. Dzięki GWC można wyraźnie poprawić warunki temperatury panującej w domu. To rozwiązanie zapewnia kolejne realne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Sprawdź jakie korzyści uzyskasz posiadając gruntowy wymiennik ciepła
Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje naturalne podłoże jako magazyn energii. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze, które trafia do pomieszczenia jest już wstępnie schłodzone/ogrzane, a co za tym idzie – wymagana jest mniejsza energia pochodząca z zainstalowanego w budynku systemu ogrzewania aby zapewnić zadaną przez użytkownika komfortową temperaturę.

Jako wykonawcy z bardzo dużym doświadczeniem w branży polecamy glikolowy gruntowy wymiennik ciepła, którego bazą jest roztwór glikolu z wodą. Jest to najbardziej higieniczny system GWC.